•  
  • بیشترین سوالات پرسیده شده

   * چه اجسادی نیاز به کالبد گشایی دارند؟

   ۱۳۹۷/۰۸/۲۴ ۱۱:۴۹

   تشخیص نیاز به کالبد گشایی بر اساس نظر کارشناس پزشکی قانونی و با اخذ مجوز از مراجع قضایی می‌باشد که در صورت عدم تعیین علت فوت بر اساس معاینه ظاهری جسد و بررسی مدارک بیمارستانی صورت می‌گیرد.

   * آیا می توان برای انجام معاینات پزشکی مستقیما به پزشکی قانونی مراجعه نمود؟

   ۱۳۹۷/۰۸/۰۳ ۱۸:۲۷

   خیر. جز در مورد درخواست مجوز سقط جنین درمانی (توسط مادر) و درخواست معاینه رانندگان مسبب حادثه مربوط به بیمه شخص ثالث؛ در سایر موارد باید معرفی نامه از مراجع انتظامی, قضایی یا سایر دستگاه های دولتی داشته باشید.

   * در صورت اعتراض به نظریه پزشکی قانونی چگونه می‌توان اقدام نمود؟

   ۱۳۹۷/۰۸/۲۴ ۱۰:۵۸

   بایستی مراتب اعتراض با دلایل و مستندات به مرجع قضایی اعلام گردد. در صورت ارجاع پرونده از طریق مرجع قضایی به پزشکی قانونی، پرونده قابل بررسی مجدد خواهد بود.

   * آیا برای صدور جواز دفن برای فوت شدگان در همه موارد باید به پزشکی قانونی مراجعه نمود؟

   ۱۳۹۷/۰۸/۰۳ ۱۸:۳۳

   خیر پزشکی قانونی فقط اجسادی را که به علل غیر طبیعی یا مشکوک از قبیل: قتل، خودکشی، حادثه کار، تصادفات و ... فوت نموده اند یا شکایتی در مورد آنها مطرح است را با درخواست مراجع قضایی معاینه می نماید. در سایر موارد مرگهای طبیعی و غیر مشکوک مانند: بیماریهای قلبی، کهولت سن و ... می توانید با با سامانه 1530 تماس حاصل نمایید تا نسبت به انتقال جسد به آرامستان اقدام گردد. دادپزشکان مستقر در آرامستان پس از معاینه جسد و بررسی مدارک و مستندات نسبت به صدور جواز دفن اقدام می نمایند.

  • طبقه بندی پرسش های متداول
  • طرح یک پرسش
   آیا پاسخ پرسش خود را یافت نمی کنید؟ لطفا سوال خود را با ما درمیان بگذارید.